Dobro-voľne na školách

Autor: Braňo Rajčáni | 23.2.2012 o 10:49 | (upravené 23.2.2012 o 15:09) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1118x

Kedy ste naposledy vykonali skutok, ktorý bol výsledkom vášho slobodného nezištného rozhodnutia a mala z neho prospech iná osoba alebo verejnosť? Áno, mám na mysli práve tú dobrovoľnícku prácu, ktorá na jednej strane vyvoláva radosť v očiach prijímateľa a na strane druhej vás napĺňa pocitom z dobre vykonanej práce, ktorý si nekúpite v žiadnom nákupnom centre. Na stredných a vysokých školách by ste hľadali tento pocit tiež obtiažne. Školy a dobrovoľníctvo však môžu byť v súzvuku.

72 hodín72 hodínRmS

Vedeli ste, že 8 - 14 % hrubého domáceho produktu v západných krajinách je výsledkom dobrovoľníckej činnosti? Za každým 7-mym až 12-tym eurom sa skrýva nezištné rozhodnutie jednotlivca alebo skupiny priložiť ruku k dielu. Úprimná ľudská radosť a slová vďaky sú častou odmenou za vykonanú prácu, ktorá je na nezaplatenie. Len pre doplnenie uvediem, že hodnota dobrovoľníckej práce vo Veľkej Británii bola v roku 2003 vyčíslená sumou £42,6 miliárd. To je už pekný výkon, čo poviete? :)

Aktuálnou celospoločenskou témou sa stáva prax na školách, nakoľko tú nevedia klasické kamenné inštitúcie svojim študentom a žiakom v súčasnosti ponúknuť. Predstavte si, že by vám škola ponúkla polročný stážový program, prostredníctvom ktorého by ste mali možnosť rozvíjať vaše kompetencie a zručnosti, a zároveň by ste sa tak stali súčasťou reálnych projektov pomoci iným. Jedno z riešení práve preto vidím v dobrovoľníckych stážach na stredných a vysokých školách, ktoré sú reálnou príležitosťou pre aktivizáciu tvorivého potenciálu mladých ľudí. Tento potenciál je súčasťou dobrovoľníckej práce mladých, ktorý zároveň rozvíja potrebné kompetencie a zručnosti. Programy dobrovoľníckych stáži si však budú vyžadovať premyslenú inštitucionálnu podporu zo strany štátu. Podľa môjho názoru bol prvým dobrým krokom vpred prijatie zákona o dobrovoľníctve v roku 2011, ktorý vzišiel zo spolupráce Ministerstva vnútra a zástupcov tretieho sektora. Je to len začiatok cesty k vytúženému úspechu. Potenciál pre jednotlivca a spoločnosť je však vysoký a nezanedbateľný.

Podporou dobrovoľníckych stáži na školách sa môže stať výraz „DOBROvoľne na školách" nielen súčasťou vzdelávacích programov, ale aj reálnej skúsenosti tisícok žiakov a študentov, ktorým je prax na školách odopieraná. Na benefitoch dobrovoľníckej činnosti študentov bude automaticky participovať celá spoločnosť, čo nie je zanedbateľný fakt. Rozvoj sociálnych zručností, formovanie mladých k zodpovednosti, tímovej spolupráci, participácii na živote spoločnosti prostredníctvom dobrovoľníctve je zároveň cestou k nachádzaniu zmyslu života mladého človeka v službe druhému.

Dobrovoľnícka činnosť si ma už získala. Získa si aj vás?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná potvrdila, že nepríde.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?