Dobro-voľne na školách

Autor: Braňo Rajčáni | 23.2.2012 o 10:49 | (upravené 23.2.2012 o 15:09) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1112x

Kedy ste naposledy vykonali skutok, ktorý bol výsledkom vášho slobodného nezištného rozhodnutia a mala z neho prospech iná osoba alebo verejnosť? Áno, mám na mysli práve tú dobrovoľnícku prácu, ktorá na jednej strane vyvoláva radosť v očiach prijímateľa a na strane druhej vás napĺňa pocitom z dobre vykonanej práce, ktorý si nekúpite v žiadnom nákupnom centre. Na stredných a vysokých školách by ste hľadali tento pocit tiež obtiažne. Školy a dobrovoľníctvo však môžu byť v súzvuku.

72 hodín72 hodínRmS

Vedeli ste, že 8 - 14 % hrubého domáceho produktu v západných krajinách je výsledkom dobrovoľníckej činnosti? Za každým 7-mym až 12-tym eurom sa skrýva nezištné rozhodnutie jednotlivca alebo skupiny priložiť ruku k dielu. Úprimná ľudská radosť a slová vďaky sú častou odmenou za vykonanú prácu, ktorá je na nezaplatenie. Len pre doplnenie uvediem, že hodnota dobrovoľníckej práce vo Veľkej Británii bola v roku 2003 vyčíslená sumou £42,6 miliárd. To je už pekný výkon, čo poviete? :)

Aktuálnou celospoločenskou témou sa stáva prax na školách, nakoľko tú nevedia klasické kamenné inštitúcie svojim študentom a žiakom v súčasnosti ponúknuť. Predstavte si, že by vám škola ponúkla polročný stážový program, prostredníctvom ktorého by ste mali možnosť rozvíjať vaše kompetencie a zručnosti, a zároveň by ste sa tak stali súčasťou reálnych projektov pomoci iným. Jedno z riešení práve preto vidím v dobrovoľníckych stážach na stredných a vysokých školách, ktoré sú reálnou príležitosťou pre aktivizáciu tvorivého potenciálu mladých ľudí. Tento potenciál je súčasťou dobrovoľníckej práce mladých, ktorý zároveň rozvíja potrebné kompetencie a zručnosti. Programy dobrovoľníckych stáži si však budú vyžadovať premyslenú inštitucionálnu podporu zo strany štátu. Podľa môjho názoru bol prvým dobrým krokom vpred prijatie zákona o dobrovoľníctve v roku 2011, ktorý vzišiel zo spolupráce Ministerstva vnútra a zástupcov tretieho sektora. Je to len začiatok cesty k vytúženému úspechu. Potenciál pre jednotlivca a spoločnosť je však vysoký a nezanedbateľný.

Podporou dobrovoľníckych stáži na školách sa môže stať výraz „DOBROvoľne na školách" nielen súčasťou vzdelávacích programov, ale aj reálnej skúsenosti tisícok žiakov a študentov, ktorým je prax na školách odopieraná. Na benefitoch dobrovoľníckej činnosti študentov bude automaticky participovať celá spoločnosť, čo nie je zanedbateľný fakt. Rozvoj sociálnych zručností, formovanie mladých k zodpovednosti, tímovej spolupráci, participácii na živote spoločnosti prostredníctvom dobrovoľníctve je zároveň cestou k nachádzaniu zmyslu života mladého človeka v službe druhému.

Dobrovoľnícka činnosť si ma už získala. Získa si aj vás?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?